Informacje praktyczne

Archipelag Maltański jest usytuowany 95 km na południe od Sycylii i 290 km od najbliższego punktu wybrzeża północnej Afryki. Obejmuje trzy główne wyspy – Maltę, Gozo i Comino, które razem stanowią całkowitą powierzchnię o wielkości 316 km2. Główna wyspa, Malta, ma 27 km długości i, w swoim najszerszym miejscu, nie przekracza 14 km. Jest faktycznie mała, lecz pomimo to ma wiele do zaoferowania, jak sam się o tym wkrótce przekonasz! Populacja Malty to około 425 000 mieszkańców. Dzięki swojej lokalizacji w samym sercu Morza Śródziemnego, podróż samolotem na Maltę z prawie każdego europejskiego miasta zajmuje od godziny do trzech godzin. Jest wiele bezpośrednich połączeń z głównymi miastami Europy, takimi jak Rzym, Paryż, Londyn, Frankfurt, Bruksela, czy Amsterdam. Jeżeli chodzi o klimat, Malta cieszy się ciepłym suchym latem i łagodną zimą. Temperatury oscylują w okolicach 12°C zimą i dochodzą do około 30°C w sierpniu, najgorętszym miesiącu roku. Gospodarka Malty jest skierowana na eksport, a jej główne sektory produkcyjne to przemysł turystyczny, przemysł produkcyjny, przemysł morski, przemysł filmowy oraz usługi finansowe.

Czy wiesz, że:
- walutą kraju jest Euro (€)
- Malta jest członkiem UE i należy do Strefy Schengen
- językiem urzędowym jest angielski i maltański
- na Malcie obowiązuje ruch lewostronny
- populacja Malty to około 425 000 mieszkańców
- pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców,

  Malta jest nieco większa od Szczecina

Informacje praktyczne: ważne informacje dla przyjeżdżających

• Samochody na Malcie jeżdżą po odwrotnej stronie, tzn. po lewej stronie drogi. Uważaj przechodząc przez ulicę i zawsze popatrz najpierw w lewo i prawo, aby upewnić się, że można bezpiecznie przejść.
• Limit prędkości na otwartej drodze to 80 km/godz. oraz 50 km/godz. w terenie zabudowanym. 
• Wszystkie znaki drogowe są po angielsku. 
• Jeżeli chcesz wynająć samochód podczas Twojego pobytu, międzynarodowe prawa jazdy są uznawane.
• Ustawowy wiek, w którym można kupować i spożywać alkohol to 17 lat.
• Na Malcie używa się brytyjskiego systemu prostokątnej wtyczki z trzema bolcami, więc będziesz potrzebował adaptera, aby podłączyć do prądu urządzenia z wtyczką z dwoma bolcami. Są one dostępne w przystępnych cenach w szkole oraz w wielu sklepach z narzędziami i sklepach ogólnych w okolicy (supermarketach, warzywniakach, papierniczych, itd.).
• Znaczki można kupić w większości kiosków/sklepów papierniczych. Najbliższa poczta znajduje się przy Naxxar Road w San Gwann, lecz jest wiele urzędów pocztowych w różnych miejscach na Malcie i są one otwarte codziennie, oprócz niedziel.  
• Wi-Fi jest dostępne za darmo w wielu hotspotach umieszczonych w miejscach publicznych na Malcie i Gozo.
• Większość sklepów jest zazwyczaj otwarta w godzinach 9:00 – 13:00 i 16:00 – 19:00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty rano. Najpopularniejsze pchle targi na wolnym powietrzu (lokalnie nazywane il-monti) znajdują się w Valletta i wiosce rybackiej Marsaxlokk, popularnej dzięki rynkowi rybnemu (niedziele do 12:00).
• Tradycyjne smakołyki maltańskie to między innymi lokalny miód, wino, serowe krakersy w pieprzu (gbejniet tal-bzar), słone ciasteczka serowe lub z zielonym groszkiem (pastizzi), Kinnie (napój gazowany) oraz lokalne piwo Cisk. Znane na całym świecie pamiątki to ręcznie tkane koronki (bizzilla), Szkło z Mdiny oraz srebrne przedmioty robione metodą filigranową.   
• W każdej miejscowości są banki i bankomaty/wpłatomaty, a w Sliema, StJulian's i Valletta są kantory. Bank i kantor, znajdujące się na Maltańskim Lotnisku Międzynarodowym są otwarte 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Banki są zazwyczaj otwarte co rano od poniedziałku do soboty oraz do wczesnych godzin popołudniowych w dni robocze. Obcą walutę można wymienić bez problemu, lecz większość hoteli, restauracji i większych sklepów przyjmuje
płatności w głównych obcych walutach (prawdopodobnie po niekorzystnym kursie) oraz międzynarodowych kartach płatniczych.
• Opieka medyczna na Malcie jest na wysokim poziome i jest zgodna z normami europejskimi. Opieka medyczna jest wysokiej jakości i jest dostępna zarówno w publicznych jak i prywatnych szpitalach (patrz sekcja „Przydatne numery”, aby zapoznać się z numerami kontaktowymi szpitali państwowych). Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej powinni zawsze mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (E111), a wszystkim obcokrajowcom
zaleca się zakupienie polisy osobistego ubezpieczenia zdrowotnego. Szpital Mater Dei, główny szpital państwowy na Malcie, jest zlokalizowany jedynie 10 minut samochodem od szkoły (patrz sekcja: „Przydatne numery”).  
• Aptek jest wiele i są otwarte w normalnych godzinach otwarcia sklepów:
- Od poniedziałku do piątku 09:00 - 13:00 oraz 16:00 - 19:00,
- Soboty rano,
- Niedziele rano, w zależności od harmonogramu dyżurów aptek (dotyczy również dni wolnych od pracy; harmonogram dostępny w Internecie).
Najbliższe apteki znajdują się w San Gwann i StJulian's w odległości krótkiego spaceru od szkoły. Apteka na lotnisku w Sali Przylotów jest zawsze otwarta w godzinach 08:00 - 22:00, włącznie z niedzielami i dniami wolnymi od pracy 

Informacje praktyczne: Narodowe Święta na Malcie & dni wolne od pracy

Wszystkie dni wolne od pracy i święta narodowe są obchodzone w ustalonych datach rok po roku, poza Wielkim Piątkiem, który zależy od Równonocy Wiosennej i ustalenia dnia Niedzieli Wielkanocnej. Szkoła jest zamknięta w dni wolne od pracy, a lekcje, które miały się w te dni odbyć, nie będą odrabiane.  

Sklepy są zazwyczaj zamknięte za wyjątkiem niektórych aptek, w zależności od harmonogramu dyżurów aptek, dostępnego w Internecie.

• 1 stycznia – Nowy Rok 
• 10 lutego – Święto rozbicia się statku Św. Pawła
• 19 marca – Święto Św. Józefa
• 31 marca – Dzień Wolności
• marzec / kwiecień (święto ruchome) – Wielki Piątek i Niedziela Wielkanocna
• 1 maja – Święto Pracy
• 7 czerwca – SetteGiugno
• 29 czerwca – Święto Św. Piotra i Św. Pawła (L-Imnarja)
• 15 sierpnia – Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny (Santa Marija)
• 8 września – Dzień Zwycięstwa / Święto Naszej Pani Zwycięstwa
• 21 września – Dzień Niepodległości
• 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia 
• 13 grudnia – Dzień Republiki 
• 25 grudnia – Boże Narodzenie

Informacje praktyczne: maltański transport publiczny

Dzięki temu, że Malta jest mała, poruszanie się po niej jest bardzo proste i istnieje wiele opcji transportu, które pozwolą Ci się przemieszczać szybko i z łatwością. Usługi w zakresie publicznego transport autobusowego to wygodna opcja, ponieważ istnieje wiele tras na całej Macie i Gozo, co sprawia, że wszędzie łatwo się dostać, zarówno w popularne miejsca turystyczne jak i spokojniejsze rejony położone poza głównymi centrami. Spinola Bay w StJulian's (12 minut od szkoły piechotą, 3 minuty autobusem numer 120 z przystanku 'Baltiku') jest najbliższym miejscem od szkoły, gdzie można wsiąść do głównych autobusów, łączących największe centra wyspy. Stamtąd możesz wziąć autobus do Valletta oraz wszystkich popularnych plaż północnej Malty i ciekawych miejsc. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji o konkretnych trasach i autobusach, poproś o aktualną listę autobusów i mapę ich tras.

Taksówki:
- eCabs – 2138 3838  
- HiCabs – 2137 2137 
- White Taxis – 2369 6071 / 9997 7761


Wynajem samochodów, z kierowcą lub bez kierowcy, jest dostępny w lokalnych lub międzynarodowych firmach wynajmujących pojazdy, których jest wiele na Malcie i Gozo, w szczególności, lecz nie wyłącznie, w strefach turystycznych StJulian's i Sliema (Malta). Dzienna stawka oscyluje w granicach 16 € - 28 €. Międzynarodowe i krajowe prawa jazdy są uznawane.

Wynajem skuterów, motocykli i rowerów to również dostępna opcja, jednaj nie wszystkie drogi są dostosowane do poruszania się w ten sposób. Drogi rowerowe można znaleźć na poboczach niektórych głównych dróg, lecz nie są one zazwyczaj zbyt długie.

Transport morski: 
- Prom jest najpopularniejszym rodzajem transport pomiędzy Maltą i Gozo; odpływa się regularnie i podróż zajmuje jedynie 20 minut. Istnieje usługa transportu samolotem z nartami wodnymi pomiędzy Portem Grand w Valletta i Portem Mgarr na Gozo.
- Inne rodzaje regularnego transportu łodzią łączą Maltę i Gozo z mniejszą wyspą Comino.
- Promy lub taksówki wodne podróżują pomiędzy Valleta i Sliema, w Porcie Marsamxett, i łączą te dwa miasta.

Tradycyjne łodzie maltańskie (dghajsa w liczbie pojedynczej, dghajjes w liczbie mnogiej) również funkcjonują jako taksówki wodne i Porcie Grand (Valletta).