Gozo i Comino

COMINO
Położona między Maltą a Gozo, najmniejszą z wysp maltańskich, Comino, to raj dla amatorów nurkowania, nurków, windsurferów i wędrowców. Zajmująca 3,5 kilometra kwadratowego Comino jest wolna od samochodów i oprócz jednego hotelu jest praktycznie niezamieszkała. Główną atrakcją wyspy jest Błękitna Laguna, której turkusowe i krystaliczne wody oraz odosobniona lokalizacja sprawiają, że jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Malty. Na jej wody można dostać się łodzią, w tym celu organizowane są rejsy łodziami turystycznymi z wysp Malta i Gozo. Odwiedzana jest codziennie przez wielu turystów. Blue Lagoon jest często fotografowana, a jej malowniczość, z białym, piaszczystym dnem oraz bogatą fauną morską uczyniła ją popularną wśród nurków, amatorów snorkelingu i pływaków. Przy jednym z nabrzeży zostały zamontowane polery do cumowania mniejszych statków i łodzi.

Inne plaże na wyspie to Santa Marija Bay i San Niklaw Bay. Comino jest również warte odwiedzenia zimą i jest idealne dla spacerowiczów i fotografów. Bez obszarów miejskich i samochodów na wyspie można łatwo poczuć zapach dzikiego tymianku i innych ziół, a także poczuć spokój i tajemnicę wyspy. Na wyspie kręcono sceny do wielu filmów, m.in. do Rejsu w nieznane w 2002 z Madonną, Heleny Trojańskiej w 2003 czy Hrabiego Monte Christo.

Cz wiesz, że:
Kevin Reynolds, reżyserując Hrabiego Monte Christo, zdecydował, że Malta zagra Marsylię, lecz już po tygodniu stwierdził, że właściwie to Malta zagra także inne francuskie miejscowości oraz Rzym. Finał był taki, że nakręcono tu 80% zdjęć plenerowych. 
– To niesamowite - powiedział reżyser -ale Przewaga Malty nad innymi plenerami polega na tym, że wszyscy mówią tutaj po angielsku, są mili i gościnni, a do tego pogoda jest tu murowana i wszędzie można dotrzeć autem w 40 min!

GOZO
Gozo jest często nazywana rajską wyspą. Jest to ciche i spokojne miejsce, w którym można odkryć na nowo wolniejszy rytm życia. Siostrzana wyspa Malty jest bardziej ekologiczna, wiejska i mniejsza, a tempo życia dyktowane jest sezonowymi połowami i rolnictwem. Gozo jest uważana za legendarną wyspę z Odysei Homera – ze słynna jaskinią Calypso. Barokowe kościoły i stare kamienne domy, surowy krajobraz oraz spektakularne wybrzeże czekają na odkrywców. Wyspa oferuje najlepsze miejsca do nurkowania na Morzu Śródziemnym. Gozo to także wiele historycznych miejsc, fortów, a także jedna z najlepiej zachowanych prehistorycznych świątyń archipelagu - Ġgantija. Wszystkie drogi w Gozo prowadzą do Rabatu (miasta znanego również jako Victoria), którego Cytadela jest widoczna z niemal każdego miejsca na wyspie, majestatycznie wznosząc się ponad okolicę.

Najbardziej znaną atrakcją na wyspie Gozo jest było AzureWindow, formacja skalna powstała w wyniku zawalenia się jaskiń, wyglądem przypomina gigantyczne okno wyrastające z wody. To popularne wśród turystów miejsce niestety na początku 2017 roku uległo zawaleniu.